Szkolenie rzeczników prasowych „Kryzys i Media”

by Krzysztof Turowski

Kilka dni temu miałem przyjemność uczestniczenia w szkoleniu „Kryzys i Media” dla Rzeczników Prasowych Zarządów Okręgowych Polskiego Związku Łowieckiego z całego kraju. Dlaczego uważam to szkolenie za świetny krok w kierunku skutecznej komunikacji? Odpowiedzi znajdziecie poniżej!
Przewiń w dół do następnej części

Kim jest rzecznik prasowy? Jeśli przytoczyć definicję z Wikipedii to dowiemy się z niej, że rzecznik prasowy jest osobą odpowiedzialna za kontakty danej instytucji lub organizacji z mediami i za całość informacji na temat firmy lub urzędu, która przedostaje się do mediów. Osoba będąca rzecznikiem musi być komunikatywna, posługiwać się językiem zrozumiałym dla ogółu społeczeństwa.  Rzecznik musi szybko reagować, umiejętnie odpowiadać na zadawane pytania, wypowiadać zdania pewnie, nie dać się zaskoczyć i być przygotowanym na każde, dosłownie każde pytanie.

Wystarczy włączyć jakiekolwiek wiadomości, aby zaobserwować wypowiedzi różnych rzeczników, którzy pomimo przygotowywania dostali pytanie, na które ciężko było udzielić odpowiedzi. Takie rzeczy media lubią najbardziej. Najlepiej, gdy rozmówca zostaje przyparty do muru i nie wie, jak wybrnąć z sytuacji. Wtedy z punktu widzenia widza mamy dobry materiał, bo czy jest coś lepszego niż rzecznik, który nie wie jak wybrnąć z danej sytuacji. Dlatego rzecznik powinien panować nad tym w jaki sposób prowadzona jest rozmowa. Bardzo łatwo wpaść w wir trudnych i skomplikowanych pytań. Bywa i tak, że pewnych odpowiedzi z jakichś przyczyn udzielić nie można i również na takie sytuacje należy być przygotowanym. Oczywiście należy zawsze dbać o odpowiedni poziom dyskusji i wysoką kulturę osobistą.

Miałem to szczęście, że pojawiłem się na szkoleniu „Kryzys i Media” na którym stanęliśmy oko w oko z kamerą, wypowiedziami dla prasy, a nawet powołaliśmy sztab kryzysowy którego zadaniem była skuteczne wyjście z symulowanej sytuacji kryzysowej.

Przyznam, że nasi specjaliści stanęli na wysokości zadania i bardzo dobrze przygotowali się do pracy z myśliwymi, a w symulowanych rozmowach starali się wprowadzić nas na niejedną minę wrzucając między nasze wypowiedzi niejedną dziennikarską żabę.
Przewiń w dół do następnej części

 

Nasze wypowiedzi skrupulatnie analizowane i komentowane przez ekspertów. Zwracano uwagę zarówno na ich pozytywne jak i negatywne aspekty. Wszystko po to, aby jak najlepiej przygotować się na to co może nas spotkać w trakcie faktycznych wypowiedzi przed kamerami. Jak bowiem widać, na przestrzeni chociażby ostatnich kilku tygodni tematy związane z łowiectwem wywołują bardzo wiele emocji i kilkoma niewłaściwymi słowami możemy zniszczyć naprawdę wiele. Dlatego też tak istotne, aby każdy Zarząd Okręgowy miał przygotowanego rzecznika, który w razie konieczności będzie w stanie wypowiedzieć się w imieniu Polskiego Związku Łowieckiego nawet w najtrudniejszych kwestiach. Jak wiemy dziki i ASF to tylko wierzchołek góry lodowej. Na szczęście temat ten umożliwił nam pojawienie się w mediach i często także edukację, której tak bardzo brakuje.

Szkolenia to jest bardzo ważne, bo dzięki takim inicjatywom wszystkie okręgi są na tym samym poziomie. Mówienie jednym głosem jest szczególnie istotne, gdy z praktycznie każdej strony słychać negatywne hasła dotyczące łowiectwa. Jednym głosem powinni mówić nie tylko rzecznicy, ale wszyscy myśliwi. Moim zdaniem większość krytyki pojawia się z uwagi na brak zrozumienie tego czym jest łowiectwo i jaką rolę pełni myśliwy w środowisku. Dlatego też nasz głos powinien być głosem promującym łowiectwo, etykę łowiecką naszą tradycję i wieloletnią kulturę.

Darz Bór!


Źródło :
https://en.wikipedia.org/wiki/Rzecznik_prasowy aktualne na/actual for 23.01.201

Zdjęcia/ Pictures: Mariusz Dejneka

 

You may also like

Select your currency
PLN Złoty polski
EUR Euro