Zjedz mięso, będziesz zdrowy i szczęśliwy!

by Krzysztof Turowski

Czy też zastanawialiście się nad tym skąd wzięły się wegańskie burgery, sojowy schabowy, mleko pistacjowe, twaróg z tofu czy nawet wegański smalec? Jeśli też myślicie że wynika to ze smutku, tęsknoty za normalnym jedzeniem i próbą oszukania samego siebie to macie rację!

Burger to nic innego jak fastfoodowa kanapka z mielonym mięsem. Smalec to po prostu wytopiony tłuszcz zwierzęcy, a schabowy nie może być z soi bo ta nie ma schabu. Mają go za to świnie i dziki. Mleko sojowe? Jakie mleko sojowe! Nie ma czegoś takiego jak mleko sojowe i na całe szczęście dzięki Unii Europejskiej  pojęcie „mleko” od jakiegoś czasu oznacza „wyłącznie zwykłą wydzielinę z wymion – bez żadnych dodatków ani nie poddaną ekstrakcji – otrzymywaną z co najmniej jednego doju”.
Przewiń w dół do następnej części

Nie ma wegańskich burgerów, wegańskiego smalcu, czy mleka sojowego, bo te produkty najzwyczajniej w świecie są produktami pochodzenia zwierzęcego. Amen. Jeśli myślisz inaczej to albo jesteś niedokształcony, albo starasz się oszukać samego siebie. A to może nie wyjść CI na dobre, bo Twój organizm prędzej czy później pokaże CI co o Twoim podejściu myśli.

Jak donosi portal maxim.com Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Graz w Austrii przeprowadzili badania na grupie 1320 osób będących na różnych dietach i odkryli że nawet jeśli dieta wegetariańska łączyła się z niższą masą ciała to łączyła się także z gorszym stanem zdrowia. U osób nie jedzących mięsa o wiele częściej zaobserwowano raka, alergie i zaburzenia psychiczne. Dodatkowo w porównaniu z mięsożercami osoby nie jedzące mięsa miały o wiele większe zapotrzebowanie na opiekę zdrowotną i charakteryzowały się gorszą jakością życia.

Cytując naukowców:

„Wegetarianie w naszym badaniu znacznie częściej cierpią z powodu zaburzeń lękowych i / lub depresji. Dodatkowo mają gorszą jakość życia pod względem zdrowia fizycznego, relacji społecznych i czynników środowiskowych. Co więcej, korzystanie z opieki zdrowotnej różni się znacznie pomiędzy grupami żywieniowymi w naszym badaniu. Wegetarianie potrzebują więcej leczenia niż pacjenci po innej diecie. Może to wynikać z wielu chorób przewlekłych, które są częstsze u osób stosujących dietę wegetariańską. „

Podobno osoby nie jedzące mięsa cierpią częściej na schorzenia chroniczne zwane przewlekłymi, które zazwyczaj utrzymują się dłużej niż 3 miesiące, a niektóre z nich towarzyszą choremu nawet do końca życia. Generalnie ludzie będący na diecie bezmięsnej charakteryzują się zdecydowanie gorszym zdrowiem.  Inne badania, opublikowane w Journal of Affective Disorders, wykazały, że w porównaniu do osób jedzących mięso, wegetariańscy mężczyźni byli o 70 procent bardziej narażeni na depresję z uwagi na  brak niezbędnych substancji odżywczych (witamina B12).

Jak widać pomimo wielu prób oszukiwania samego samego siebie to naszego organizmu nie da się oszukać. Potrzebujemy mięsa do życia, potrzebujemy mięsa do tego aby być zdrowym – zarówno fizycznie jak i psychicznie.
Przewiń w dół do następnej części

Coraz jednak częściej słychać pytanie o to jakie mięso wybierać? Najlepiej dziczyznę, ponieważ ta charakteryzuje się nie tylko o wiele lepszymi wartościami odżywczymi ale także i sposobem w jaki została pozyskana. Dziczyzna jest bowiem jedynym mięsem którego wyprodukowanie nie wpłynęło negatywnie na środowisko naturalne.

Oczywiście najłatwiejszy dostęp do dziczyzny mają myśliwi, ale od jakiegoś czasu dziczyzna jest dostępna w wielu sklepach i marketach w coraz lepszych cenach. Coraz bardziej popularne są także sklepy które specjalizują się w sprzedaży dziczyzny.

Zatem jeśli szukasz mięsa które jest ekologiczne, zdrowe, bogate w składniki odżywcze to zdecydowanie wybieraj dziczyzn. Tymczasem jeśli słyszysz poirytowanych wegan i wegetarian mówiących o tym jakim złym człowiekiem jesteś bo jesz mięso to pamiętaj o tym co tutaj napisałem…

Darz Bór!

You may also like

Select your currency
PLN Złoty polski
EUR Euro