10 cnót myśliwego

by Krzysztof Turowski

Lubicie Bigos? Głupie pytanie, kto nie lubi.

Podobno dobry bigos to taki, w którym jest nie tylko kapusta a także wiele różnego rodzaju mięs, dodatków takich jak śliwki, grzyby, wino czy nawet coś troszkę mocniejszego.

O dobrym, wykwintnym bigosie pisałem już na blogu podając na niego idealny przepis. Tym razem jednak chciałbym się odwołać do troszkę innego bigosu – książki Bigos Myśliwskiego autorstwa  Bronisława Sałudy i jak w dobrym bigosie jest tak wszystkiego po trochu. Ja chciałbym zapożyczyć coś co szczególnie przykuło moją uwagę…
Przewiń w dół do następnej części.

A jak sprawa ma się z nami – myśliwymi? Co określa nas i nasze zachowanie? Oczywiście mamy zbiór zasad etyki którego powinniśmy przestrzegać.Ale jakie cnoty powinien posiadać etyczny, dobry i prawy myśliwy?

Otóż jak twierdzą niektórzy istnieje 10 cnót myśliwskich które powinien mieć każdy z nas myśliwych i pożyczyłem je z wspomnianego wcześniej bigosu.

Jakie to cnoty?

 1. Pobożność.
  Pobożność to podstawa, aczkolwiek w tym wypadku pobożność oznacza ono postępowanie etyczne wobec kolegów i zwierza. A etyczne postępowanie to takie po którym możemy spojrzeć sobie, czy swoim kolegom w oczy i nie wstydzić się swoich czynów.
 1. Dobry wzrok.
  Tak, dobry wzrok jest ważny, bo jak bowiem zobaczyć zwierza jeśli nie ma się sprawnego wzroku. Chociaż samo zobaczyć to jedno. Pozostaje nam jeszcze druga bardziej istotna rzecz, bowiem zwierza musimy nie tylko zobaczyć, ale i upolować, co bez sprawnych oczu nie jest możliwe.
 1. Refleks i zdrowe nogi
  Przy czym nie mówimy tu o ogromnej ilości kilometrów które pokonujemy w trakcie podchodu. Refleks i zdrowe nogi przydadzą się nam po to, aby zdążyć w razie potrzeby salwować się ucieczką.
 1. Lekki sen.
  Ranek panek jak to powiada moja przyjaciółka Julka wstawiając często piękne zdjęcia z łowieckiego poranka. Kto chce oglądać w łowisku wschody słońca musi wstawać na długo przed nimi i mieć w nocy lekki sen.  Lekki sen przydaje się też do tego aby nie zaspać podczas zasiadki.
 2. Trzeźwość
  I tu zgodzę się z autorem – ta cnota nie wymaga żadnego uzasadnienia czy komentarza.
  Przewiń w dół do następnej części.

 1. Zdrowe uzębienie
  Zaskoczeni? Tak, zdrowe uzębienie jest cnotą myśliwego i nie chodzi wcale o piękny i biały uśmiech, a to coś kompletnie innego. Jak bowiem wyobrażacie sobie spożywać wszystkie pyszne potrawy z dziczyzny nie posiadając zdrowych zębów? Wszak dziczyznę jeść bezzębnemu to żaden smak!
 1. Odwaga
  Ta cnota przyda się nie tyle w łowisku co w zupełnie innym miejscu. Odwaga potrzebna jest nam przede wszystkim wobec żony, bo inaczej nigdy nie będziemy mieli pieniędzy na to by kupić nowy sztucer, czy lepszą optykę. Swoją drogą znacie modlitwę myśliwego? Kilka prostych, acz wymownych słów – “Boże kiedy umrę nie pozwól mojej żonie sprzedać mojej broni, optyki i noży za tyle, ile jej powiedziałem że kosztowały.”  Oh tak – odwaga to cnota.
 1. Przywiązanie do psa.
  Pamiętajcie że gdy woda zimna, myśliwy sam powinien aportować kaczki oraz odważnie iść w gąszcz do rannego odyńca, zamiast wystawiać na chłód lub niebezpieczeństwo swego czworonożnego towarzysza łowów. Pamiętajmy o naszych psach i troszczmy się o nie.
 1. Szacunek do broni
  Słyszałem kiedyś takie określenie – pokaż mi swoją broń a powiem CI jakim typem człowieka jesteś.
  Broń myśliwego to jego wizytówka, powinna być zadbana a sam myśliwy powinien ją szanować. Dlaczego? Bo tylko wówczas nie będzie ona myśliwemu robiła na złość i nie będzie np. sama strzelała, a jak wiemy z bronią nie ma żartów.
   
 2. Prawdomówność, wystrzeganie się blagi.
  I zgodnie z tym co większość myśli jest to  zdaje się warunek najtrudniejszy do spełnienia przez prawdziwego myśliwego.

Darz Bór!

You may also like

Select your currency
PLN Złoty polski
EUR Euro