Inne łowy.

by Krzysztof Turowski

Polowanie jakie jest każdy widzi. Polujemy indywidualnie i zbiorowo, na zwierzynę grubą i drobną. Ostatnio jednak było w sieci głośno o tym, że można polować inaczej i na coś zupełnie innego!

O czym mowa? O polowaniu na śmieci. Tak, na śmieci! Dlaczego temat śmieci jest tak istotny wiedzą wszyscy którzy wyszli chociażby na kilka minut do lasu. Śmieci są wszędzie i zalewają nas z każdej strony. Dziwi mnie to ogromnie, bo przecież odbiór śmieci jest dzisiaj ogromnie prosty, i nie ma najmniejszego problemu nawet z tymi największymi gabarytami.
Przewiń w dół do następnej części. 

Z gospodarstw domowych odbierane jest wszystko od skoszonej trawy która następnie zostanie przemieniona w kompost, po sztuczne futra które przez niektórych nazywane są ekologicznymi.Swoją drogą z ekologią mają tyle wspólnego co nic. Jak bowiem podają źródła modowe futra sztuczne przechowywane są przez około 6 lat, a futra naturalne przez 30. Cytując portal https://www.harpersbazaar.pl/ “Przy takim założeniu okazuje się, że ekofutro stwarza cztery razy większe ryzyko uszkodzenia ekosystemu czy 2,3-krotnie większe ryzyko związane ze zmianą klimatu”.

Pozostaje jeszcze kwestia rozkładu takiego produktu, bo poliester to sztuczny twór a jego rozkład może zająć od 500 do ponad 1000 lat. Przy futrze naturalnym takie problemy nie występują co po pierwsze rozłoży się ono w krótszym czasie i nie zanieczyści gleby.

Mimo tego społeczeństwo wciąż słyszy że sztuczne jest ekologiczne. Swoją drogą już jakiś czas temu pisałem o tym jakiś czas temu, a mój wpis możecie znaleźć tutaj.

Dziś wszyscy możemy bez problemu oddać nasze śmieci a dzięki segregacji odzyskać część surowców wtórnych to te wciąż trafiają na dzikie wysypiska w lasach. A las to dla myśliwych i leśników drugi dom. Spędzamy w nim naprawdę masę czasu i często nie możemy pogodzić się z tym że zamienia się on w dzikie wysypisko. Co robimy wtedy? Zakładamy rękawice, bierzemy worki na śmieci i ruszamy do boju!

Taką akcję przeprowadziło chociażby w 2016 roku Koło Łowieckie Szarak w Tczewie, które to tylko tego jednego dnia zebrało ponad 20 m. sześć. śmieci. Takie akcje często odbywają się bez zaangażowania mediów. Jednakże niedawno słyszeliśmy o podobnej akcji zorganizowanej przez kolegów z Koła Łowieckiego Orzeł w Piotrkowie Trybunalskim. Ta piękna inicjatywa odbyła się na kilka dni przed Hubertusem – piękna inicjatywa!

Zresztą ja sam dołożyłem swoją drobną cegiełkę do pięknej akcji o nazwie “Zabierz 5 Z Lasu” zorganizowanej przez Lasy Państwowe. Akcja została ogłoszona w wakacje i polega na tym, że aby wychodząc na spacer, grzyby, piknik, czy z psem zabrać ze sobą 5 śmieci. Jest nawet oficjalny hasztag #Zabierz5ZLasu.

Wykorzystaliśmy to także i my blogerzy nominując do wykonania zadania naszych przyjaciół, znajomych. Ja dostałem nominację od dziewczyn z grupy Brać Łowiecka Babska, sam nominowałem przyjaciół z Time2Hunt, aczkolwiek to ich nominacje rozbawiły mnie najbardziej. Są tam gwiazdy znane na co dzień z TV które nazywają siebie prawdziwymi przyjaciółmi natury. Ciekawe czy nominowani pochylą się nad problemem śmieci, wiem że pewna dama z nominowanej listy dla ochrony natury pokazała ostatnio plecy. Przed przystąpieniem do realizacji zadania polecam się odziać – można złapać przeziębienie.

Akcję Zabierz 5 Z Lasu pięknie zorganizowała Jagermeisterin która zakasała nie tylko swoje rękawy, ale do całej akcji zmobilizowała zarówno koło łowieckie Ryś w Żegocinie jak i jedną z zaprzyjaźnionych z kołem łowieckim szkołę. Po sprzątaniu wszyscy spotkali się przy ognisku i pieczonej kiełbasie.

Piękna akcja, wspaniałe zaangażowanie a do tego edukacja młodego pokolenia. Brawo!

Dobrze że są ludzie którzy potrafią spotkać się w swoim wolnym czasie i zorganizować łowy na  śmieci.  Szkoda że CI którzy najgłośniej krzyczą o ochronie przyrody i złych myśliwych  nie zaangażowali się w tę zbiórkę. Oni bowiem zbierają coś innego – pieniądze naiwnych ludzi.

Darz Bór!

P.S. czy wiecie że post Time2Hunt o akcji zabierz 5 z lasu zebrał kilkadziesiąt wkurzonych na to osób na facebooku? Chyba ktoś tu nie lubi czystego lasu.  Zerknąłem na inch profile – sami przyjaciele zwierząt i natury….
Zdjęcia z: Brać Łowiecka Babska, Time2Hunt , Jagermeisterin

You may also like

Select your currency
PLN Złoty polski
EUR Euro