Odstrzelono wilka, oto co stanie się dalej

by Krzysztof Turowski

Wtorkowy wieczór, Polska, Bieszczady. Dwójka dzieci w wieku ośmiu i dziesięciu lat w miejscowości Strzebowiska i Przysłup zostaje pogryziona przez wilka.

Dzieci trafiają do szpitala, a wilk zostaje zastrzelony przez myśliwego. Jak myślicie, co będzie dalej? Ja wiem.
Przewiń w dół do następnej części

O wilkach na moim blogu pisałem już jakiś czas temu. Omawiałem chociażby kwestię zachowania podczas spotkania z wilkiem i nie tylko <<tutaj>>.

Kilkadziesiąt lat temu pogłowie wilka było małe, a on sam faktycznie był na granicy wyginięcia. Dzisiaj już tak nie jest. Wilk odrodził się w bardzo szybkim tempie zalewając nasz kraj. W rozwoju populacji pomogła dobra baza żerowa w nie tylko w postaci zwierząt leśnych, ale także wałęsających się psów.

Nie trzeba długo szukać, aby w sieci znaleźć wpisy o działalności wilka. Nie sposób wymienić wszystkiego, podam tylko kilka faktów.

Rok 2008, miejscowość Łubna „To juz druga zima ,gdy wilki schodza do wsi i morduja nasze psy . Czy naprawde , musi dojsc do tragedii z udziałem naszych dzieci, by pan minister otworzyl oczy, i wydal pozwolenie na odstrzal tej zarazy ?????????„
Rok 2010 – Odessa Ukraina, wilka atakuje w zoo 6 letnią dziewczynkę. Wtedy mówiono że to wina stresu.
Rok 2015 w Bochowie 4 psy rozszarpane przez wilki w ciągu kilku tygodni.
Rok 2016 mieszkańcy Kuleszanego które regularnie nawiedzają stada wilków zastanawiają się co stanie się, gdy zabraknie psiego mięsa.
Rok 2017 Wilki atakują pod Gniewkowem (Inowrocław) oraz na pomorzu zachodnim. W gminie Bircza (Podkarpackie) wilk atakuje w biały dzień.
W marcu 2018 portal gk24.pl „Watahy wilków dziesiątkują leśną zwierzynę w okolicach Szczecinka. Zaczęły się ataki na bydło. Zdaniem niektórych tylko kwestią czasu jest, kiedy zaatakują człowieka.”

Czerwiec 2018 stało się najgorsze – wilk zaatakował dzieci.

Pomimo wielu sygnałów płynących z całego kraju od wielu lat do wilka nadal podchodzi się jak do pluszowej maskotki. Patrząc na swoistą promocję to raczej szybko się to nie zmieni.
Przewiń w dół do następnej części

Wilka, który zaatakował dzieci odstrzelono, a jego ciało trafiło na sekcję.  Zanim poznamy wyniki w mediach pojawi się wrzawa. Organizacje nazywające się ekologicznymi będą chciały zrobić szybką zbiórkę i będą za wszelką cenę mówić nam, że warto zaadoptować wilka, bo bez Twoich pieniędzy ten nie da sobie rady. Ludzka tragedia nie ma znaczenia, gdy w grę wchodzą pieniądze.

Ci sami ekolodzy będą mądrzyć się w telewizji i spróbują wmówić, że ta tragedia nie jest winą wilka, a ludzi.

Pojawią się też spekulacje, że to na pewno nie był wilk, a pies, lub nawet mieszaniec, który na pewno był chory, lub głodował od wielu dni i po prostu walczył o przetrwanie. Ze swojej strony dodam tylko że bezpańskie psy zostały przez wilki zjedzone, a same wilki niechętnie krzyżują się z psami.

Ludzi mieszkający na terenach nawiedzanych przez wilki będą żyli w jeszcze większym strachu. Zaczną z większą obawą spoglądać przez okno, niektórzy wezmą pewnie sprawy w swoje ręce i będą chcieli bronić się przed wilkami tak jak rybacy chronią swoje sieci przed fokami (pisałem o tym <<tutaj>>).

W Bieszczady wybierze się grupka krzykaczy z wielkich miast, rozbiją obozowisko i będą nazwijmy to ‘edukować’ miejscowych mówiąc im, że robią błąd osiedlając się na terytorium wilków. Wszystko przed kamerami telewizyjnymi. Doradzą kupno owczarka, bo ten podobno jest złotym środkiem na ochronę przed wilkami – to autentyczna wypowiedź pod jednym z artykułów. Znajdą jedną czy dwie miejscowe osoby przychylne ich działaniom i zorganizują jakiś marsz wsparcia dla wilka.

Oberwie się nam myśliwym, bo przecież to wszystko nasza wina. Dostaniemy z każdej ze stron i jedyne co będziemy mogli to rozkładać ręce. Zajmując głos w sprawie usłyszymy, że chcemy wybić wilki do zera co oczywiście nie jest prawdą. Chcemy dbać o populację a nie ją niszczyć i dotyczy to nie tylko wilka a także dzika  i wielu innych.

Za kilka miesięcy, kiedy przyjdą wyniki badań okaże się, że wilk był zdrowy. Niestety widząc to co się dzieje to mam pewność, że sytuacja się powtórzy i wilki zaatakują ponownie.
Przewiń w dół do następnej części 

Tym dzieciom nie zdążyliśmy pomóc na czas, ale możemy pomóc innym. Należy jak najszybciej zająć się tematem wilka i poważnie zastanowić się nie czy, a kiedy zacząć redukować populację tego drapieżnika w naszym kraju. Powinno się to stać na poziomie rządowym.

Do jak wielkiej tragedii musi jeszcze dojść, aby ludzie otworzyli oczy i zrozumieli, że poza Internetem toczy się prawdziwe życie, gdzie wilki to nie pluszowe maskotki a groźne drapieżniki.
Pamiętajmy – wilk potrzebuje mięsa, a nie pieniędzy. Pieniędzy potrzebują ludzie. Bój się wilka!

Darz Bór!

You may also like

Select your currency
PLN Złoty polski
EUR Euro