[vc_row][vc_column][vc_column_text]

I am a bit angry because I planned to post it for a very long time. Unfortunately, the lack of time and the load of duties meant that I write about nesting baskets for ducks in March, when most of our baskets already have a permanent resident.

Fortunately, we were able to use the time, when winter gave up for a while and together, with our master of the hunt, we went to assemble baskets for ducks. The weather was beautiful and there was no sign of winter which came back. There were ducks, which probably have been already waiting for our baskets.

This time the post is a bit different because I invite you to my first video.

English subtitles for English-speaking viewers.

Happy hunting!

 

Jestem na siebie troszkę zły, bo planowałem zamieszczenie tego postu od bardzo dawna. Niestety, brak czasu i nawał obowiązków spowodowały, że o koszach lęgowych dla kaczek piszę dopiero w marcu, kiedy to większość z naszych koszy ma już stałą mieszkankę.

Na szczęście, udało nam się wykorzystać czas, kiedy zima na chwilę odpuściła i wraz z łowczym naszego koła wybraliśmy się montować kosze dla kaczek. Pogoda była piękna i nic nie zapowiadało nawrotu zimy. Były za to kaczki, które chyba już czekały na nasze kosze.

Tym razem relacja troszkę inna., bo zapraszam na pierwszy materiał video.

Dla widzów angielskojęzycznych napisy.

Darz Bór!

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_video link=”https://youtu.be/9rHFNNm7FOc”][/vc_column][/vc_row]