Hunting in Viking style

by Krzysztof Turowski

I have had a lot in common with the Nordic countries, because I have been working on some IT projects for the Scandinavians for quite a long time. I remember traveling to these countries as a very nice experience. I had the opportunity to taste the local venison, including the reindeer prepared in a typical, local way. I was not a hunter yet – I had my apprenticeship, however I was very interested in how they hunt in these countries. In addition, as a fan of Nordic mythology and heavy Scandinavian sounds, I was able to find myself there perfectly.

After some time, I changed my job, and now I have a memory of a dozen hours of the night, cold shower after sauna, wonderful taste of dried reindeer, pebble beaches and some great friends.

Scroll down to the next part

Dziś znów słyszę dźwięk Mjölnira – młota Thora, a to za sprawą współpracy, którą nawiązałem z firmą Northern Hunting. Ich produkty nawiązują do Nordyckich bogów i skandynawskiej mitologii co dla mnie, wielkiego fana serialu Vikings jest pięknym powrotem do czasów, gdy bywałem w Skandynawii.

Przy okazji myślę, że jest to idealny moment, aby przybliżyć Wam trochę to jak wyglądają polowania w Danii, oraz na co dziś polują potomkowie wikingów.

W kwestii samej broni oczywiste jest użycie broni śrutowej i kulowej, aczkolwiek od kilku lat coraz większą popularnością cieszy się polowanie z łuku co u nas jest wciąż tematem mocno kontrowersyjnym. Takie łowy wymagają ogromnego skupienia, znajomości łowiska i wręcz bezszelestnego poruszania się. Ważny jest także odpowiedni kamuflaż, bo strzał z łuku oddawany jest z dosyć bliskiej odległości.
Co ciekawe w Danii od 1967 roku sokolnictwo jest zabronione

Główne gatunki na które poluje się w Danii to kaczki, bażanty, sarny i lisy. Popularne są także łowy na jelenia i gęsi. Na dziki przyjeżdżają do naszych pięknych lasów. Natomiast dla mnie największym zaskoczeniem jest duża popularność polowania na zające, których populacja ma się w Danii całkiem dobrze. Strzela się go dużo i często gości na stołach.

Wiosną poluje się tam główne z podchodu i zasiadki a sezon otwiera polowanie na kozły, które to rozpoczyna się 16 maja. Polowania z psami odbywają się jesienią, wtedy też Duńczycy są trochę bardziej mobilni i objeżdżają swoje tereny. Poluje się tam za tylko za dnia. Chociaż na same lisy poluje się 1,5 godzinnym przed i po zachodzie. Brak wspomnianego dzika w łowisku zapewnia Duńczykom odrobinę dłuższy sen.

Zwierzyna podobnie jak u nas trafia na stoły i jest wielkim przysmakiem, aczkolwiek na samo jej przygotowanie poświęcę trochę więcej miejsca w przyszłości.

Dowiedziałem się także do czego dawniej służyła kieszeń w tylnej części kurtki, która to pojawia się nie tylko w produktach od Northern Hunting, ale także u innych producentów. Otóż Skandynawowie używali jej do przenoszenia upolowanych zajęcy. Troszkę inaczej niż u nas prawda?

Dziś jednak taka kieszeń służy bardziej jako dodatkowe miejsce na otok czy magazynek. Ja z takiej kieszeni korzystam zimą jako miejsce na ocieplacz podczas wielkich mrozów.

Właśnie – mróz. Otóż w Danii unika się polowań, gdy na dworze jest bardzo zimno. Chodzi oto, aby nie wymuszać na zwierzętach dodatkowego niepotrzebnego ruchu przez co mogły by zbytnio stracić na wadzę w tych trudnych dla nich dniach.

Ciekawostką jest to, że polować pod opieką dorosłych można od 16 roku życia, a sami rodzice mogą zabrać ze sobą na polowania dzieci. Wyrobienie pozwolenia myśliwskiego trwa 3 miesiące, a 1 na 31 napotkanych Duńczyków poluje. U nas frekwencja jest nieco gorsza, bo poluje jedna na 380 osób.
Przewiń w dół do następnej części 

Zastanawiam się, czy kiedyś będę miał przyjemność odwiedzenia Duńskich łowisk i przekonania się na własne oczy jak wygląda tamtejsze polowanie.

Zgłębić ich zwyczaje, obyczaje, przesądy i sprawdzić czy w ich żyłach krąży wciąż krew wikingów, którzy za boginię łowów uznawali Skadi – olbrzymkę reprezentującą dzikość gór i symbolizującą zimę. Ciekawi mnie też, czy słowo Ragnarök, czyli zmierzch bogów nadal przynosi myśl o nowym pięknym świecie – ery szczęśliwości.

Skål

You may also like

Select your currency
PLN Polish złoty
EUR Euro