Jak zdać egzamin łowiecki?

by Krzysztof Turowski

Pomimo tego, że do astronomicznego lata zostało nam jeszcze kilka dni, to lato w Polsce mamy już od dłuższego czasu. Jest gorąco, parno, sucho, a na wsiach czuć zapach skoszonej trawy i siana.

Zboża są już na tyle wysokie, że można odczuć wrażenie, że w terenie nie ma żadnej zwierzyny. Rzepak od dawna nie ma już kwiatów, a kukurydza zaczyna sięgać ramion.

W nadchodzącym okresie wielu myśliwych zajmie się odpoczynkiem i przygotowaniami do nadchodzącego sezonu. Jest jednak pewna grupa, która nie może pozwolić sobie na odpoczynek. To kandydaci na myśliwych, którzy lada moment przystąpią do egzaminów.
Przewiń w dół do następnej części.

Czy egzamin jest prosty do zaliczenia? Jeśli ktoś przykładał się sumiennie na stażu i kursie, to nie powinien mieć ze zdaniem większego problemu. Pytania do części pisemnej są dostępne na stronie PZŁ i każdy może, a nawet powinien się nimi zainteresować. Są one bowiem dokładnie tymi samymi pytaniami, które pojawią się na egzaminie.

Warto spędzić trochę czasu każdego dnia na wykonanie przynajmniej jednego testu i przeanalizowanie wyników. Przy czym samymi testami należy zainteresować się już podczas stażu, aby uniknąć sytuacji, kiedy do egzaminu kilka dni, a ilość wiedzy do przyswojenia jest tak ogromna, że nikt nie podoła.

Przykładowy test składa się z dokładnie 100 pytań (30 pytań z zakresu bezpieczeństwa oraz 70 pytań z zakresu wiedzy ogólnej). Pytanie zawiera cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Egzamin zalicza się z wynikiem pozytywnym przy co najmniej 80% prawidłowych odpowiedzi.

Po złożeniu egzaminu pisemnego czas na część ustną. Tutaj trafimy na 3 pytania.
Pierwsze z nich będzie dotyczyło bezpieczeństwa na polowaniu indywidualnym lub bezpieczeństwa na polowaniu zbiorowym. W tej kwestii nie ma zmiłuj. Bezpieczeństwo na polowaniu to podstawa i każdy myśliwy powinien mieć je w małym palcu. Fundamentalną kwestią jest to, kiedy wolno myśliwemu wolno oddać strzał.
Jak wszyscy wiedzą warunkiem bezpiecznego strzału jest samodzielnie rozpoznany cel, czyste przedpole, czyli brak jakichkolwiek przeszkód, ludzi czy innych zwierząt na linii strzału oraz kulochwyt. Nie strzelamy w kierunku wzniesień, budynków, dróg.  Przestrzegamy odległości i upewniamy się, że strzelamy w warunkach umożliwiających skuteczność strzału i możliwość podniesienia zwierzyny.

Ta wiedza powinna towarzyszyć nam zawsze.

Drugie pytanie najczęściej będzie dotyczyło biologii wybranego gatunku zwierzyny. Nie ma konieczności dokładnego omawiania biologii gołębia grzywacza czy muflona, aczkolwiek egzaminatorzy nie odpuszczą dokładnej znajomości najpopularniejszych gatunków występujących w naszych łowiskach. Dzik, Jeleń, sarna, bażant, kaczka, zając, lis to podstawa. Musisz wiedzieć, jak wygląda ich rozmnażanie, behawior i znać gwarę łowiecką.

Trzecie pytanie może dotyczyć wszystkiego. Od biologii, prawa łowieckiego, znajomości gatunków chronionych, sposobów polowań, etyki, tradycji czy budowy broni. Możesz trafić na wszystko co pojawiło się na kursach. Za każde pytanie możesz otrzymać maksymalnie 5 punktów. Zaliczasz, gdy zbierzesz co najmniej 9 punktów. Czy można uzyskać maksymalną liczbę punktów?

Oczywiście że tak! Wymaga to odpowiedniego podejścia do tematu jeszcze na stażu i chęci. 15 punktów to nie mit – wiem co mówię.
Przewiń w dół do następnej części.

Kolejnym krokiem będzie sprawdzian strzelecki, gdzie czeka strzał do rzutków z broni śrutowej – oś myśliwska i środkowe stanowisko przy rzutku podanych na wprost osi. Zalicza 4 / 10 strzałów. Następnie strzał do makiety zająca naprzemiennie z prawej do lewej i lewej do prawej. Zalicza 4 / 10 trafień. P.s. Zając bielak jest pod ochroną, więc jeśli usłyszysz od egzaminatora bielak nie pociągaj za spust.

Ostatnim elementem jest strzał do sylwetki rogacza z odległości 100m z broni myśliwskiej gwintowanej. Minimum 3 z 5 strzałów musi znaleźć się w granicach pól oznaczonych numerami 7 do 10. Strzelamy z pozycji stojącej z podpórki.

Potem młodym adeptom pozostaje już tylko dokonanie kilku formalności czy opłat i można zacząć myśleć nad wyborem broni. Jaką broń wybrać? Oczywiście tę najlepszą. O najlepszej broni przeczytacie << tutaj >>

Powodzenia na egzaminach!
Darz Bór

You may also like

Select your currency
PLN Złoty polski
EUR Euro