Jak czyścić broń śrutową?

by Krzysztof Turowski

Akcja #zostanwdomu trwa i wszystko wskazuje na to, że będziemy musieli uzbroić się w nieco więcej cierpliwości bowiem czasu na domowe porządki raczej nam nie zabraknie. Poprzednim razem pisałem o czyszczeniu broni kulowej. Tym razem skupmy się na broni śrutowej która również wymaga odpowiedniej troski.

Tak jak w przypadku broni kulowej do broni kulowej potrzebny jest nam solidny i dobry wycior. Broń gładko lufowa pozbawiona pól i bruzd, jednakże wciąż powinna przyświecać nam zasada prowadzenia wyciora w jednym kierunku. W poprzednim tekście jeden z kolegów słusznie zauważył, że tego nie dodałem a jest to bardzo istotne!

Co poza wyciorem? Ponownie szczotki do nanoszenia chemii, jagi, patche oraz filcowe przecieraki. Nie jest potrzebny żaden fałszywy zamek, ponieważ w tego typu broni jak wiecie nie występuje. Przydadzą się natomiast specjalne szczotki do czyszczenia zarówno samych czoków jak i gwintów, w których czoki te były wkręcone, oraz ręczna szczoteczka do czyszczenia elementów ruchomych broni.

Od czego zacząć? Od tego, że broń śrutową do czyszczenia należy rozłożyć demontując czółenko i lufy. Ponownie odradzam stosowanie środków takich jak WD-40. Pianka Milfoam czy 1 step cleaner marki Pro-Shot. Pamiętajcie, że w przypadku pianki z uwagi na wprowadzaną ilość po zalecanym czasie wciąż możecie zobaczyć ją w lufach.

Jeśli natomiast używamy cleanera to nawilżamy przecieraki i przeprowadzamy je przed obie lufy, aby następnie odczekać określoną ilość czasu zalecaną przez producenta. Może być to kilku nawet do 15 minut. Wszystko w zależności od tego jakiego środka będziemy używać.

Staz z pomyslem
O wiele więcej o łowiectwie znajdziesz w mojej książce – Staż z pomysłem.

Po odczekaniu musimy usunąć zarówno resztki środków czyszczących jak i same nieczystości, czyli resztki nagaru z przewodu luf. Całość przeciągamy patchami luf filcowymi nakładkami aż te będą zupełnie czyste po przejściu przez przewód lufy. Bardzo ważne jest też to, aby w przypadku broni śrutowej czyścić również czoki, ponieważ zaniedbanie tej czynności może powodować ich zapieczenie i będą wręcz niemożliwe do usunięcia, a nas czeka kosztowna wizyta u rusznikarza. Czoki czyścimy preparatem o nazwie solvent lub innym środkiem przeznaczonym do ich konserwacji. Pamiętajmy, że w przypadku czoków mamy do czynienia także z gwintem na czokach i w lufie. czyszczenie tych elementów musi być bardzo dokładne. Na gwintach czoków i luf nie powinno zostać żadne zabrudzenie. Jak je czyścić? Bawełnianą ściereczką nasączoną solventem.

W przypadku gdy je zaniedbaliśmy i dawno ich nie czyściliśmy warto użyć ręcznej szczotki, aby pozbyć się trudnych do usuwania zabrudzeń, które nie schodzą pod ściereczką. Czoki wewnątrz najlepiej czyścić specjalną szczotką, która zakończona jest obrotową rączką. Szczotkę wkładamy do wnętrza czoka i kręcimy rączką, aby wstępnie zruszyć zabrudzenia. Następnie środek czoka również czyścimy solventem i bawełnianymi ściereczkami. Podobnie postępujemy z wewnętrzną częścią lufy od strony czoków – używamy tej samej obrotowej szczotki, którą również kręcimy.

Po zakończeniu szczyszczenia broń jak i czoki należy zakonserwować. Użyć można środków takich jak np. zero friction lub oleju. Ruchome elementy takie jak gwinty czoków lub łączeń lufy konserwujemy za pomocą specjalistycznych smarów przeznaczonego do gwintów broni. Dopiero w takiej wyczyszczonej, zakonserwowanej i nasmarowanej lufie powinniśmy umieszczać zakonserwowane czoki.

Pamiętajmy, że broń śrutowa to także czółenko i kolba. Środek i metalowe elementy czółenka i baskili również powinny zostać wyczyszczone, jednakże nie powinniśmy aplikować żadnego płynu czy innych środków czyszczących ich do gniazd iglic. Możemy wyczyścić je jedynie z zewnątrz używając do tego celu tego samego nasączonej bawełnianej szmatki.

Po złożeniu broni należy ją całą zakonserwować. Idealnie sprawdzi się do tego olej który wydobędzie z drewna jego naturalne piękno. Po zakonserwowaniu olejem warto na koniec nanieść także specjalną warstwę zabezpieczającą powłokę za pomocą silikonowej ściereczki. Pamiętajmy, żeby nanosić silikon na sam koniec, ponieważ jego zadaniem jest także zamknięcie dostępu do odsłoniętego drewna. Dlatego też, jeśli drewno wymaga nałożenia oleju powinniśmy nałożyć go przed warstwą silikonu.

Tak zakonserwowana i wyczyszczona broń będzie cieszyć oko i działać sprawnie przez bardzo długi czas!

Darzbór!

You may also like

Select your currency
PLN Złoty polski
EUR Euro