Staż z pomysłem!

by Krzysztof Turowski

Jeśli zapytasz napotkaną osobę, kiedy zaczyna się nowy rok usłyszysz odpowiedź, że jest to dzień 1wszy stycznia.

Jeśli jednak zapytasz myśliwego to możliwe, że dowiesz się, że nowy rok obchodzimy kilka razy – pierwszy raz w styczniu, a drugi raz w listopadzie – na Polowaniu Hubertowskim.
Przewiń w dół do następnej części.

Tak, listopad to dla wielu myśliwych prawdziwy początek nowego roku. Rozpoczyna się on od uroczystych obchodów dnia św. Huberta połączonych często z pierwszym polowaniem zbiorowym w kole łowieckim. Nie jest to zwykłe polowanie, a prawdziwe celebrowanie i święto, które często kończy się na wspólnej biesiadzie przy ognisku. Na takich polowaniach pojawia się wielu starszych myśliwych, którzy często opowiadają wspaniałe historie o łowach.

Tego dnia pojawiają się także nasi młodzi adepci łowiectwa – stażyści, dla których jest to często pierwsze spotkanie z innymi myśliwymi.

Nawet jeśli byli na stażu np. od wakacji to w znaczącej mierze spędzali czas ze swoim opiekunem. Teraz sytuacja się zmienia – wraz z pierwszym polowaniem zbiorowym mają szansę poznać pozostałych myśliwych i zobaczyć z bliska jak wyglądają zwyczaje, obyczaje i tradycja których na polowaniach indywidualnych nie sposób doświadczyć.

Jest to idealny czas, aby przekazać tym ludziom wiedzę i ducha łowiectwa. Bowiem od właśnie tej wiedzy, która zostanie im przekazana będzie zależeć to jakimi myśliwymi będą w przyszłości.
Łatwo bowiem przyjąć kogoś na staż i zapewnić mu zajęcie w postaci ciągłego naganiania zwierzyny, czy zwykłego wykorzystania stażysty jako darmowej siły roboczej. Ciężej natomiast zapewnić to, że przyszły stażysta będzie miał odpowiedni plan pogłębiania wiedzy i zdobywania praktyki łowieckiej, bo przecież właśnie o to w tym wszystkich chodzi – czyż nie Rozmawiałem z wieloma stażystami z całego kraju którzy mówili wprost – ambona stoi, staż zaliczony, a cała reszta nie ma znaczenia.

Takie podejście sprawia, że gdy młody myśliwy stanie np. na linii myśliwych podczas polowania zbiorowego nie będzie wiedział, jak ma się prawidłowo zachować. Oczywiście będzie znał teorię, ale będzie mu brakowało praktyki. Za kilka lat, gdy np. sam zostanie opiekunem stażu będzie prowadzi stażystę w dokładnie taki sam sposób, bo przecież tak go nauczono.

Przecież można inaczej!

Można sprawić, że staż będzie przygodą pełną wyzwań i nowej wiedzy, gdzie przyszły myśliwy dowie się czym tak naprawdę jest łowiectwo. Zrozumie jak na prawdę wygląda łowiectwo, pozna metody i sposoby polowań, będzie aktywnie uczestniczył w pracach i życiu koła łowieckiego. No i najważniejsze – da się poznać swoim przyszłym kolegom i koleżankom.

Tworząc tego bloga miałem w głowie pomysł, aby było to miejsce, które będzie służyło zarówno rozrywce jak i edukacji. Jako że ostatnio edukacji było troszkę mniej to pora nadrobić zaległości. Ruszam z programem „Staż z pomysłem” będącym wprowadzeniem do książki o tym samym tytule której premierę zaplanowałem na przyszły rok.
Przewiń w dół do następnej części. 

Staż z pomysłem będzie specjalnym cyklem dedykowanym zarówno dla stażystów jak i dla myśliwych – obecnych i przyszłych opiekunów stażu, oraz dla każdego innego myśliwego lub entuzjasty łowiectwa.

Będzie to seria materiałów która przeprowadzi zarówno stażystę jak i jego opiekuna przez cały rok stażu. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego nie jest to materiał tylko dla stażystów, to chciałbym zaznaczyć, że nawet najlepiej przygotowany plan i pomysł nie zadziała, jeśli nie będzie prowadzony przez opiekuna stażu. Stąd też w materiałach będą rzeczy zarówno teoretyczne które pozwolą zgłębić tajniki stażu, jak i ich praktyczne wykorzystanie z opiekunem stażu podczas wyjść w łowisko.

Wiem, że prawo ulega zmianie i z tego co już zdążyliśmy zauważyć sam staż może ulec skróceniu. Może zmienić się jego formuła, jednak to jednak wciąż ta sama tematyka i ta sama idea zapoznania przyszłego myśliwego pozostaje bez zmian. Liczy się nauka, wiedza i praktyka.

O samej formie dowiecie się niebawem tak abyśmy wszyscy byli gotowi na nadchodzący sezon polowań zbiorowych.

Podekscytowani? Ja bardzo! Do usłyszenia niebawem!
Darz Bór!

[wvc_facebook_page_box height=”400″ show_faces=”true”]
[wvc_instagram count=”2″ columns=”2″ follow_button=”true”]

You may also like

Select your currency
PLN Złoty polski
EUR Euro