Witaj dziczku, jak się masz?

by Krzysztof Turowski

Jeszcze zanim zostałem myśliwym słyszałem wypowiedzi, że dobre czasy dla łowiectwa minęły bezpowrotnie. Nie myślałem, że za chwilę ja będę powtarzał te słowa.

6 marca 2018 roku w polskim sejmie przegłosowano poprawki do uchwały o prawie łowieckim. Ktoś, kto nie interesuje się łowiectwem i przeczyta zmiany stwierdzi, że przecież niewiele się zmieniło, a większość raczej dla dobra natury. Niestety, Ci ludzie nie wiedzą jeszcze jak drastycznie może zmienić się ich życie, kiedy ustawa wejdzie w życie.

Poprawka numer 5:
„zakaz – poza polowaniem i odłowami – płoszenia, chwytania, przetrzymywania, ranienie i zabijania zwierzyny”. Zapis wydaje się być troską o zwierzynę, a jest tak defacto końcem ochrony pól z uprawami, końcem polskiej kynologii i sokolnictwa (wpisanego na listę UNESCO).

 Już niedługo nikt nie będzie mógł wypłoszyć ze swojego pola żerującego dzika. Ani ja myśliwy, ani Ty właściciel.

Z lotniska znikną wszyscy sokolnicy pilnujący bezpieczeństwa lotów, co w bardzo znaczący sposób wpłynie na bezpieczeństwo nas, naszych rodzin i przyjaciół. Sokolnicy dosłownie wylecą też z sadów owocowych, a na ich miejsce przylecą szpaki.

Nie będzie można przeprowadzać prób pracy psów myśliwskich i konkursów pracy psów. Taki konkurs pomimo tego, że odbywa się w terenie i jest praktycznie identyczny jak polowanie, polowaniem nie jest. Tam sprawdzamy, czy pies będzie psem myśliwskim. Dzięki temu wiemy, czy wyżeł zrobi stójkę przed bażantem, a nie pogna za wroną czy po prostu w las. Niewyszkolony pies będzie narażony na urazy podczas polowania, a my myśliwi nie będziemy mogli zapewnić im bezpieczeństwa narażając je nawet na utratę życia.

Nasze 3 polskie rasy psów pracujących odejdą w zapomnienie. O tym, że ogary poszły w las przeczytasz tylko u Żeromskiego.

Jeśli mieszkając w mieście do Twojego śmietnika dobierze się dzik to musisz grzecznie poczekać aż skończy żerowanie i dopiero wtedy przejść dalej. Użycie jakiegokolwiek środka odstraszającego od placów zabaw czy parków będzie karalne.

Znalazłeś potrącone zwierzę? Nie waż się go zabierać do żadnego ośrodka rehabilitacyjnego, bo będzie to równoznaczne z chwytaniem i przetrzymywaniem. Lis w kurniku? Wilk na posesji? Nie waż się pogonić, a zapytaj raczej, czy smakuje mu Twoja kura. Wymieniać dalej?

Zaplanuj też dodatkowe wydatki na jedzenie. Ziemniaki, zboże, buraki cukrowe – ich ceny pójdą mocno w górę. Skoro drożeje surowiec, to również i produkty z niego – mąka, cukier, i wszystko co z nich zrobione.  Tak samo owoce. Dziki dadzą się we znaki naszym portfelom.

Znikają zapisy o przeszkadzaniu w polowaniach zbiorowych, pojawiają się natomiast zapisy, że wzrasta odległość od zabudowań. Radość rolników bezcenna…

W temacie dzieci na polowaniach wypowiedziałem się już tutaj. 

Likwiduje się też samorządność Polskiego Związku Łowieckiego.

Niektórzy radzą, aby odstawić broń do szafy i na żywym przykładzie pokazać, jak będzie wyglądał nasz kraj bez myśliwych. Wystarczy rok, max dwa lata, aby dziki dały się wszystkim we znaki, a ludzie zrozumieli, jak ważnym czynnikiem jest Polskie łowiectwo

Z chęcią wezmę popcorn, colę i zobaczę, gdzie jutro zobaczymy grasujące dziki. Były już przecież na zakupach w markecie, na mszy w kościele, na plaży,  w nocy na placu zabaw, że o miejskich śmietnikach nie wspomnę.

Przy okazji tego samego dnia TVP informuje o budowie płotu na wschodniej granicy za 200 000 000 złotych, aby utrudnić przemieszczanie się dzików z ASFem. Przecież wiadomo, że nie ma lepszej ochrony przed płodami rolnymi, zdrowiem czy wirusami niż dobra, mocna metalowa lub plastikowa siatka.

Darz Bór!

You may also like

Select your currency
PLN Złoty polski
EUR Euro