Pstryk i Udostępnij

by Krzysztof Turowski

Kolego myśliwy, czy jesteś fotografem?

Czy wiesz, jak zrobić dobre zdjęcie?
Czy wiesz, jak sprawić, aby było ciekawe i profesjonalne?
Czy wiesz, jak obsłużyć tryb manualny w aparacie?
Znasz podstawy fotografii, kompozycji i zasadę złotego podziału?

No dobra, nie musisz być fotografem, aby móc robić zdjęcia, jednakże czy jesteś pewny, że możesz zrobić odpowiednie, poprawne i dobre zdjęcie upolowanej zwierzyny?

Tak, rozumiem, wszyscy jesteśmy dumny ze swoich łowów. Cieszy nas każdy upolowany dzik czy jeleń. Zwierzyna często bywa na tyle wyczekana,  że wiążące się z polowaniem emocje są tak silne, że pod wpływem chwili wyciągamy aparat i robimy zdjęcie.
Rozumiem także, że chciałbyś mieć swoje trofeum na zdjęciach. Wszystko ok, jeśli trafi to do Twojego prywatnego foto archiwum.

Jeśli wpadłeś na pomysł wrzucenia zdjęcia trofeum  do Internetu to powinieneś się przygotować na Hiszpańską inkwizycję. Uwierz, nie będzie ona tą z serialu Monty Pythona.
Komentarze typu, „morderca”, „życzę Ci tego samego” i podobne, będą tylko wierzchołkiem góry lodowej.

Nawet na zamkniętych grupach łowieckich nie brakuje ludzi, którzy są przeciwko łowiectwu, a zdjęcie Twojego autorstwa może być udostępnione i obrócić się przeciwko Tobie.

Od czasu do czasy w sieci pojawiają się tego typu zdjęcia,  a wielu ludzi uderza pięścią w stół krzycząc “dranie!”.

No dobrze, to jakie zdjęcia możemy zrobić, żeby móc udostępnić je w sieci?”

Moja odpowiedź: takie, na którym nie widać upolowanej zwierzyny, czy krwi.

Oto kilka przykładów.

Możesz np. udostępnić zdjęcie myśliwskiego kapelusza ze świerkową gałązką zwaną złomem. Może to być tzw. ‘selfie,’ lub kapelusz trzymany w dłoni. Złom może być na tyle intrygujący, że zaciekawi osoby nie polujące, a wtedy Ty będziesz mógł opowiedzieć o tym, co kochasz i robisz.
Zdjęcie łuski z dopiskiem „Bór Darzył” – to również nie jest aż tak drastyczne, jak fotografia sarny z przestrzeloną szyją. Może pokazać, że właśnie coś upolowałeś, ale pozostawia niedopowiedzianą historię

Broń obok drzewa, zdjęcie myśliwskiej ambony z hasłem „Dziś przyniosła mi szczęście”, lub „piękny poranek”, albo „tu zostaję na noc”. Dokarmianie zwierzyny, wspólne wyprawy na łowy, tradycje łowieckie, pracujące psy lub mało kontrowersyjne ujęcia to fotografie które mógłbyś, a nawet powinieneś publikować.

Do zdjęcia zawsze możesz dodać opowieść. W opowieści nie ma krwi, dzięki czemu przekaz jest delikatniejsze dla osób nie polujących.

Jestem bardziej niż pewny, że możemy pokazać ciekawszą stronę łowów. Możesz zerknąć na mojego Instagrama – nie udostępniam żadnych zdjęć upolowanej zwierzyny.
Wielu z moich znajomych zmieniło zdanie na temat łowiectwa po tym jak zaczęli ze mną rozmawiać lub oglądać moje fotografie. Stwierdzili, że łowiectwo jest zupełnie inne niż im się wcześniej wydawało. Zaczęli postrzegać łowiectwo takie jakim jest ono naprawdę.
Zatem, jeśli jesteś myśliwym to pokaż, jak wygląda nasz świat. Pokaż tradycję, obyczaje, kulturę, wierzenia czy zabobony. Pokaż, że To my chronimy przyrodę.  

Swoją drogą, czy widziałeś kiedyś, żeby rzeźnik wstawił na social media zdjęcie świeżo zabitej świni? Dlaczego my myśliwi mamy to robić, skoro mamy za sobą wiele lat pięknej tradycji, a sam strzał to tylko kilka procent naszej łowieckiej przygody?

Pomyśl o tym za każdym razem kiedy będziesz chciał kliknąć share.

Darz Bór!

You may also like

Select your currency
PLN Złoty polski
EUR Euro